Bad news..

Precis som rubriken säger er så vaknade vi upp till tråkiga nyheter.. Ingen motståndare hittades och det blir tråkigt nog ingen match imorgon.. Ska vi vara ärliga så känns det lite tungt för tillfället.. Man har ju laddat upp ordentligt och visualiserat matchdagen i huvudet.. Vi har ju längtat efter det här.. Besvikelse, vilken skitgrej.. Men allt har väl en mening, och det var väl inte vår tur den här gången heller.. ”patience is not the ability to wait, but the ability to keep a good attitude while waiting”…. Vår tid kommer, och när det väl är dags så kommer vi förhoppningsvis vara så redo att vi spricker! Tur nog så lyckades en från vår klubb få en matchning, så vi får åka dit imorgon och supporta vår klubbkamrat istället 🙂

10979224_10155152877305641_12483853_nEftersom dagen började med tråkiga nyheter så beslöt vi oss för att göra något som får oss på gott humör, nämligen att baka. Vi gick därför ner till affären och införskaffade oss en hel del ingredienser och har nu bakat eget fröknäckebröd och goda fiberhavregrynsbars. Det är vi värda! Vi båda är allergiska mot gluten och laktos, så fröknäckebröd är en favorit hos oss! Inga konstiga och farliga tillsatser 🙂 Vill ni ha recept på brödet? Klart ni ska få!

10957487_10155152842145641_1551092867_n    1616421_10155152842160641_1124920613_n

Det här behöver du för att göra ditt egna fröknäckebröd:

Solrosfrön – 200gram

Linfrön – 1 dl

Sesamfrön – 1 dl

Pumpakärnor – 2 dl

Fiberhusk – 2 msk

Mandelmjöl – 2 msk

Salt – 1 tsk

Vatten – 5 dl

Vallmofrön & Flingsalt

Blanda alla torra ingredienser först och tillsätt sedan vattnet. Bred ut smeten tunt på två plåtar klädda med bakplåtspapper och strö över vallmofrön och flingsalt. Sätt ugnen på 160 grader (varmluft) i 70 minuter. Låt svalna och lossa försiktigt.

Tadaa, och där har ni supergott fröknäckebröd. Enkelt va? Och sååå gott! Går att äta utan pålägg så smarrigt det är, men vi valde att lyxa till det med avokadoröra och tomat. Svårt att sluta äta 🙂 Tänk va lite gott bröd kan få än på andra tankar! Eller kanske inte… Nu blev det plötsligt rätt surt igen att inte få gå match.. Äsch, känslorna kommer väl pendla en del idag.. Och det får dom göra! Näe hörrni, vi tog bara en liten paus för att uppdatera er. Dags att återgå till tentapluggandet!

Ha en härlig fredagskväll och njut av helgen! 

Världens bästa storasyster i mitten som bor i Los Angeles, mucho love!

Den här bilden gör oss glada! I mitten har ni vår storasyster. Hon bor i Los Angeles och vi saknar henne varje dag!

Allihopa nu, PUSS & KRAM